Det er ikke ofte jeg baker eller styrer særlig på kjøkkenet lenger, det var noe jeg drev med før, da jeg gjerne ville ha erstatninger for usunnheter. Nå har jeg søtsug i samme grad som en murstein, og dermed blir det ikke mye baking. Men så kom jeg over denne oppskriften, og hadde alt utenom philadelphia stående, så da var det hyggelig å kunne overraske med en dessert på søndag.
Oppskriften er det Kristine som har kokkelert seg frem til, jeg bare sprer ordet. Jeg lagde tre stykker, så har økt mengdene av de fleste ingrediensene. Disse er både enkle og raske å lage, og de slo veldig godt an!
Bunn:
- 50 g mandelmel (jeg brukte funksjonell mat sitt mørke)
- 3 ts yaconsirup
- En klype havsalt
- Et par dråper stevia english toffee
- Noen ss vann
Bland alt, og spe på med vann til deigkonsistens. Ha plastfolie i former, og press ut bunner. Sett i kjøleskapet.
Fyll:
- 85 g philadelphia light
- 80 g mager kesam
- 2 ss sukrinmelis
- 1/2 ts stevia
- Noen dråper stevia vanilje
- 3 gelatinplater
Bløt gelatinplater, og smelt dem i bittelitt vann. Bland alt sammen, ha over bunnene, og sett kjølig en stund. Pynt med friske bær, og forvent spørsmål som «er det bare én til hver?»
Disse skal lages igjen, med mer ostekrem! Så raskt, enkelt, og så velsmakende. Dere vet jo at jeg spiser latterlig mye med øynene også, noe miniostekaker med bær egner seg godt til.
Kakene inneholder lite kalorier, og av de få kaloriene, kommer de fleste fra proteiner. God baking og god helg!
Disse er så himmelsk gode!
Så fine!
Gi meg gjerne litt av murstein-suget ditt 😀
Hurraaaaaa baking er goiii
Haha tullebukk!
Det var ikke ironisk assa haha
HURRA! Dette blir helgas kosemat, takk for oppskriften! Og god helg 🙂
Ååå, de så latterlig gode ut! De må nok testes ut snarest!!
Nomnom, hvor mange kcal er det i en sånn her herlighet,Kamilla? Disse skal jeg prøve ut så snart jeg får kommet meg på butikken og handlet inn det jeg må ha. Åååå, jeg vil ha 😀
Så lite at det ikke teller 😉 Ca. 130 pr stk mener jeg å huske.
Så fine, og sikkert kjempegode! Takk for tips, skal overraske kjæresten med slike til helgen 🙂
Kan man anvænda noe annat enn yaconsirup?
Jada, det bør gå fint. Andre litt tykke væsker gjør nok samme nytten. For eksempel honning, kanskje…